Vycvičte si pružný mozek!

thumbnail

Co dělat, když chceme získat zdravé a štíhlé tělo, všichni víme. A i když se nám do sportu ne vždy chce, je dobré si uvědomit, jaké dalekosáhlé přínosy má také pro zdraví našeho mozku a celkové duševní kondice. Ten, kdo vymyslel známé pořekadlo o zdravém těle i duchu, velmi dobře věděl, o čem mluví.

Odborníci se shodují, že bychom měli v ideálním případě cvičit asi 30 – 60 minut denně, nejlépe aerobní cvičení. Tedy sporty se střední zátěží a delším časem.

Pojďme se společně podívat na základní přínosy sportování pro naši mysl.

Naroste Vám mozek!

Při aerobních aktivitách dochází ke stimulaci hned dvou částí mozku – enthorinální kůry a hipokampusu. Kromě stimulace dochází během pohybu také ke tvorbě mozkového neurotrofického faktoru, známého také jaké BDNF. Pochází z rozsáhlé rodiny růstových faktorů a jeho funkcí je růst a množení mozkových buněk. Čím více cvičíme, tím více si mozek „hnojíme“. To ocení zejména náš hipokampus, jehož stav je velmi ohrožen stoupajícím věkem.

Posiluje paměť a soustředění

Během sportu dochází k dramatickému rozproudění krve v těle, okysličení mozku a podpory jeho správného fungování. Společně s tím dochází k výrazné podpoře paměti. Za tím stojí uvolňování norepinefrinu, který zásadně posiluje paměťové schopnosti. Paměť tak můžete posílit nejen speciálními cviky a tréninky, ale i všední jízdou na kole!

Okamžitě zlepšuje náladu a dokáže zatočit s depresí

Nejednou jste jistě slyšeli o tom, jak cvičení zlepšuje náladu. Je to dáno doslova chemickou bouří, která se během sportu děje. Pohyb způsobuje vyplavení látek serotoninu a dopaminu, které v nás vyvolávají radostné pocity. Tyto pocity jsou ještě posílené zvýšenou hladinou endorfinů.

Reálným rizikem, kterému jsme denně vystaveni, je stres. V současné době nejde o prázdné slovo, ale o vědecky doloženého pomalého zabijáka. Stresový hormon kortizol má na svědomí pomalé a roztěkané myšlení, ale i zvýšenou zapomnětlivost. Proti tomuto hormonu dokáží bojovat tzv. antistresové hormony, které tělo vyplavuje při rytmických cvičeních, jako je např. plavání nebo cyklistika. Ty dokáží uvést levou hemisféru (zodpovědnou za logiku a rozum) do odpočinkového stavu. Pravé hemisféře (centru kreativních činností) naopak dávají impulsy k činnosti.

Všechny tyto pozitivní stránky jsou umocněné také růstem vitality, bdělosti a lepší kvalitou relaxace. To je zásluhou zvýšeného přítoku krve do mozku. Během sportu si perfektně vyčistíte hlavu a srovnáte myšlenky.

Nízký výskyt neurodepresivních poruch 

Aerobní sporty mají široký a velmi pozitivní dopad na rozvoj neurodepresivních poruch a zabraňují poklesu kognitivních funkcí. Je prokázáno, že lidé, kteří ve středním věku sportovali, měli ve zralém věku až o několik desítek procent menší šanci, že se u nich rozvine demence. 

Pravidelný pohyb dokáže také velmi výrazně zpomalit ztrátu kognitivních funkcí, která se projevuje s rostoucím věkem. Pod tím si představme např. schopnost koncentrace, udržení pozornosti, řečové schopnosti nebo rychlost myšlení.

Komplexní přínos pro tělo i duši

Jak jsme viděli, sport je takřka zázračným elixírem nejen pro tělo, které bude mnohem déle a lépe odolávat nemocem, ale i pro naše celkové duševní zdraví. U všech věkových kategorií byly prokázány pozitivní dopady na stav mozku, rozvoj chorob a odolnost vůči stresu a depresím. Zdravým tělem si velmi zvýšíte pravděpodobnost také zdravého stáří – kognitivní schopnosti jsou klíčovou oblastí mající vliv na kvalitu života.

K tomu všemu začnete lépe spát, čímž svému tělu i hlavě dopřejete tolik nezbytný spánek, bez kterého bychom nemohli fungovat vůbec.

Back To Top