Proč jsou otevřené softwary tak populární?

thumbnail

Při hledání vhodného softwaru narazíte na několik základních typů s různými parametry. Jako nejpopulárnější z nich můžeme označit open-source software. Abychom pochopili, proč je tak oblíbený, přiblížíme si jeho vlastnosti a možnosti.

Vše se točí okolo zdrojového kódu

U freeware a shareware softwarů nikdo z autorů nezveřejňuje podobu zdrojového kódu. Jde o chráněnou věc, jejíž tajemství zná jenom autor sám. Jako oko v hlavě jsou zdrojové kódy střežené třeba v případě softwarů na míru.  Důvod je prostý – jejich prodej v podobě licencí je jednoduše velmi podstatný zdroj příjmů. Jakékoliv budoucí úpravy může dělat opět pouze sám autor.

 A to je zásadní rozdíl oproti otevřenému softwaru, který svůj zdrojový kód zveřejňuje. Vyvíjet a měnit takový software může prakticky kdokoli. Např. firmy nejsou vázané pouze jednou firmou, ale mohou si vybrat, kdo změny provede. Díky otevřené soutěži pak mohou ušetřit až miliardy ročně.

Cesta k dalšímu řešení

Tento typ softwaru bývá velmi často využíván k dalším řešením. Podmínkou je zde souhlas autora daného softwaru. Pokud se tak stane, může sloužit dalším a dalším komplexnějším řešením. Veřejné informace o konkrétním open-source softwaru umožňují jejich propojení s dalšími programy, byť třeba konkurenčními. Tím se také podporuje tzv. interoperabilita (vzájemná spolupráce mezi systémy). Okrajově můžeme zmínit, že zde bývá nutné překonat určité právní komplikace. Jde o licenční překážky, vyplývající z tzv. virality, nutnosti šířit nový software pod stejnou licencí nebo ze vzniku odvozeného softwaru (jako odvozeného autorského díla).

Testování chyb

Cokoliv veřejného se dostává pod drobnohled. Přístupný zdrojový kód může být volně zkoumán. Díky tomu lze odhalit případné bezpečnostní chyby, které by mohly do budoucna způsobit vážná bezpečnostní rizika. Pokud se na chybu přijde, trvá jejich oprava mnohem kratší dobu než u komerčních softwarů. Zkušený programátor tak poměrně snadno na chybu upozorní a může se podílet na jejím vyřešení. Nepotřebuje k tomu žádnou formální žádost, posouzení nebo schválení, než začne pracovat na nápravě.

Stabilita

Tento software se oproti jiným typům vyznačuje poměrně vysokou stabilitou. Má totiž dlouhodobou podporu, neustále se vyvíjí a stále mu přibývající aktualizace. To vyplývá ze skutečnosti, že se o daný software stará určitá open source komunita programátorů – i když se původní vývojáři přestanou o tento projekt starat, zástupci komunity zpravidla ve vývoji programu pokračují.

Příklady otevřených softwarů

S tímto typem softwarů se dnes můžete setkat nejen u složitých technických řešení, ale i u všech druhů počítačových programů. Jmenovat můžeme např.:

  • Operační systém Linux (openSUSE, Debian, Ubuntu)
  • Kancelářské systémy jako OpenOffice
  • Grafické programy: GIMP, darktable, Inkscape
  • Internetové prohlížeče Chrome, Opera, Firefox (Mozilla)
  • Pošta: Thunderbird
  • Multimediální přehrávač VLC media player

Kombinace příjemných vlastností 

Open-source software je oblíbený díky základním principům fungování. Možnost vstupovat do podoby zdrojového kódu podle vlastních potřeb dává programátorům volné ruce a firmám lepší rozpočty. Softwary se vyznačují vysokou kontrolou a včasným odhalením bezpečnostních chyb, což může ušetřit poměrně hluboké vrásky na čele. Skrývá v sobě také potenciál být součástí dalších a komplexnějších řešení. Tyto vlastnosti spolu s jeho stabilitou znamenají zástupy spokojených uživatelů.

Back To Top